We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping on Abposters.com?
OBJAVTE najvýhodnejšie AKCIE tohto týždňa: DOPLNKY zľava 10 % Zobraziť viac ×

5 zaujímavých faktov zo života Claude Moneta

14. 06. 2018

Claude Monet bol významný francúzsky maliar, ktorý vytesal cestu impresionizmu, umeleckému štýlu, ktorý zachytáva realitu a obyčajný život pomocou výrazných ťahov štatcom a hrou svetla a tieňov. Monetove revolučné obrazy patria medzi nejdrahšie a nejznámějšie na svete; hlavne jeho olejomaľby ľalií a makových polí. Bohužiaľ, len málo ľudí vie o jeho zaujímavom a inšpiratívnom živote. Z tohto dôvodu vám odhalíme 5 zaujímavostí o živote otca impresionizmu.

1. Frustrácia ho prinútila skočiť do Seiny

Všetci študenti sa pravdepodobne zhodnú na tom, že vzdelávací systém vás môže niekedy dostať do situácie, kedy sa chcete hodiť pod auto. No, náš milovaný Monet nebol iný. Zatiaľ čo navštevoval akadémiu, slávnu francúzsku umeleckú školu, nedokázal sa vysporiadať so štandardizovanými výučnými metódam svojich profesorov. Zároveň jeho márna snaha o vystavovanie vlastných diel na exhibícii Académie a finančné problémy ho dostali do silných depresií. V roku 1868 skočil z mosta do Seiny. Našťastie umelec tento pokus o samovraždu prežil a miesto tohto pokusu sa nasledne často objavovalo v jeho maľbách.

 2. Príbeh jeho žien

Monetova prvá manželka, Camille Doncieux, bola motívom a inšpiráciou jeho mnohých obrazov – napr. Žena so slnečníkom. Po narodení svojho druhého syna bola Camille diagnostikovaná tuberkulóza a rakovina maternice, ktorá rýchlo ukončila jej život v mladom veku 32 rokov. Monetov obraz jej smrteľnej postele je považovaný za jeden z najviac emotivných umeleckých diel. Po smrti svojej ženy sa Claude oženil s Alice Hoschedé, vdovou so šiestimi deťmi, ktorá žiarlila na Monetovu prvú manželku až do konca svojich dní. (Fun fact: Monetov syn z prvého manželstva sa neskôr oženil s jednou z dcér Hoscedé).

3. Jeho boj so stratou zraku

Umelcovi bol diagnostikovaný šedý zákal v roku 1912. Jeho zhoršený zrak viedol k obmedzenému farebnému spektru a od tej doby mali Monetove obrazy červenastý odtieň. Aj potom, čo v roku 1922 úplne oslepol, neprestal maľovať. Monet pokračoval v umeleckej tvorbe veľmi detailne, napriek tomu sú však jeho diela jemne rozmazané.

4. Objavil sa na jednom z Renoirových obrazov

V priebehu leta v roku 1873, ho na parížskom predmestí Argenteuil, navštívil jeho kamarát a umelec Pierre-Auguste Renoir. Umelci trávili veľa času vonku, maľovali celé hodiny a spojili svoju vzájomnú nenávisť k akadémii. Zatiaľ čo Monet maľoval kvetiny vo svojej záhrade, Renoir sa zas  rozhodol vytvoriť obraz svojho priateľa behom jeho obľúbenej činnosti – maľovania. Renoirov obraz bol pomenovaný Monet maľujúci vo svojej záhrade v Argenteuil.

5. Lekná

Monetova posadnutosť leknami viedla k tvorbe viac ako 250 olejomalieb zobrazujúcich tieto krásne kvety. Kedykoľvek si dal pauzu od maľovania svojich obľúbených rastlín, trávil čas prerábaním svojej záhrady a vytváral tak väčšiu inšpiráciu pre svoju prácu. Monetova séria Lekná bola charakterizovaná ako “Sixtinská kaplnka impresionizmu” a je vystavená v múzeach po celom svete.

Monet sa stal uznávaným až po svojej smrti. Behom života sa potýkal s chudobou, depresiami a zdravotnými problémami. Dnes je jedným z najvýznamnejších umelcov všetkých čias.

CLAUDE MONET

 

Lucia

Make art, spread love and have fun!

www.instagram.com/ejdznerka/Decorate your life!

S Posters.sk sme na slovenskom trhu od roku 2004 a postupom času sme se stali jedným z najväčších predajcov plagátov, fototapiet, obrazov, obrazových reprodukcií a merchandise predmetov. Rok čo rok rastieme a snažíme sa prispôsobiť našu ponuku Vašim preferenciám. U nás si môžete nechať vytlačiť vlastný plagát, zarámovať fotografie alebo sa na našom blogu obohatiť o veľa informácií zo sveta filmov, seriálov a inšpirovať sa v oblasti bytového dizajnu.

Vydajte sa na cestu našimi stránkami a nájdite presne to, čo Vášmu domovu chýbalo.

© 1999 – 2019 Europosters. Všetky práva vyhradené.

e-mail: info@posters.sk

tel.: +420 777 33 44 55

Pondelok - Piatok
7:00 - 15:00

Tento web používá k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Viac informácií Súhlasím ×