We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na stenu ZÍSKAŤ ZĽAVOVÝ KÓD

Ako vstúpiť do sveta zberateľov replík a figúrok

04. 01. 2022

Každý máme obľúbený film, ku ktorému sme si kúpili všetok merch, ktorý sa dá zohnať. A čo tak ísť ešte ďalej a zaobstarať si figúrku obľúbenej postavy? V tomto článku nájdeš všetko, čo ti pomôže s výberom – aký je rozdiel medzi materiálmi figúrok, ako sa o figúrky starať a aký že je vlastne rozdiel medzi akčnou a zberateľskou figúrkou. Tak pome na to!

Materiály

U našich figúrok si môžeš všimnúť jednotlivé typy materiálov, ktoré ti teraz predstavíme.

 • ABS, čo je skrátene akrylonitrilbutadienstyrén, je to bežný tuhý termoplastický polymér. Hlavnou výhodou tohto materiálu je odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Tiež dovoľuje výrobcom zachytiť aj tie najzložitejšie detaily na figúrke. Navyše je každý produkt originál, vyrába sa totiž z foriem, takže finálny kus sa môže líšiť podľa manipulácie pri vyberaní figúrky z formy.
 • PVC je termoplastický polymér, jeden z najpoužívanejších plastov, hlavne kvôli jeho všestrannosti. Veľkou výhodou je jeho pružnosť, ale aj tvrdosť, ktorá sa dá upraviť tak, aby si zachoval určitý tvar. O tom sa môžeš presvedčiť aj u nás, z PVC máme totiž držiaky na telefóny a joysticky v kategórii Cable Guy.
 • Vinyl, to sú vlastne častice PVC, ktoré sú zmiešané s tekutým zmäkčovadlom v závislosti od požadovaného konečného vzhľadu. oproti ostatným materiálom je ľahší a menej náchylný na rozbitie. Môže byť aj veľmi detailný, záleží totiž na procese tvarovania.
 • POM je materiál, ktorý sa najčastejšie používa v kĺbových spojoch. Je to práve vďaka vlastnostiam materiálu, je tuhý, pevný v ťahu a odolný proti opotrebeniu.
 • Polystone je zmes tekutej plastickej živice a práškovej kamennej prísady, vďaka prísade sú figúrky ťažšie a pevnejšie. Zachováva väčšinu pôvodných sochárskych detailov, čo zodpovedá za jeho popularitu v zberateľských predmetoch. Vlastne sa môžete pozrieť do zberateľských figúrok a prezrieť si všetky detaily, ktoré sú zachytené vďaka polystonu.
 • Živica je tekutý uretán, ktorý po naliatí do formy pomaly vyplní každú štrbinu, čo má za následok takmer dokonalú repliku pôvodného vzhľadu. Živica je pružná a je krehkejšia v závislosti na hrúbke stien. Pri našich produktoch je namiesto živice jej anglický názov resin, je to asi najčastejší materiál pri našich figúrkach Fantasy & Sci-fi a pri čarovných prútikoch.
 • Sklolaminát je pevný, tvrdý a pružný materiál, ktorý sa dá tvarovať do väčších zložitých tvarov, a pritom zostáva ľahký.

Je lepšia živica alebo PVC?

Vzhľadom na to, že sú odlievané z pružnej formy, figúrky zo živice nepotrebujú toľko rezov ako figúrky z PVC. Živica je tiež ťažšia ako PVC a pôsobí na materiál reálnejšie. Obal pre resinovú figúrku však musí byť dobre izolovaný proti nárazom, inak je živica náchylná na prasknutie alebo rozbitie.

Zberateľské figúrky vs. Akčné figúrky

A aký je ten rozdiel medzi zberateľskou a akčnou figúrkou? Záleží na tom, či majú kĺby. Pri tých, ktoré kĺby majú a môžete ich stavať do všelijakých pozícií, sa vžilo označenie akčnej figúrky. Môžete si vďaka tomu zostaviť vlastnú repliku scény z filmu. Figúrky, ktoré kĺby nemajú, sú oproti tomu zberateľské.

Prečo sa musím o svoje postavy starať?

Materiály, z ktorých sú akčné figúrky vyrobené, nie sú nezničiteľné a môžu po čase vykazovať známky starnutia. Farba môže zliezť alebo sa odrieť, plast môže zmeniť farbu alebo môže nahromadiť špinu a prach. Tu si môžete prečítať, čo všetko môže poškodiť figúrku:

 • Priame slnečné svetlo: Príliš veľa priameho slnečného svetla môže spôsobiť vyblednutie farby a škvrny na povrchu.
 • Teplo: Intenzívne teplo, obvykle v spojení s priamym slnečným žiarením, môže spôsobiť zmäknutie a deformáciu plastu.
 • Vlhkosť: Vysoká vlhkosť môže spôsobiť odlupovanie farby na akčných figúrkach a tiež môže spôsobiť uvoľnenie spojov, čo spôsobí, že vaše figúrky len ťažko udržia svoje pozície.
 • Nečistota a prach: Nečistoty a prírodné oleje z prstov môžu spôsobiť špinu na predmetoch, pokiaľ s nimi budete príliš manipulovať. Prach, aj keď nie je pre predmet škodlivý, sa môže hromadiť až figúrka nebude veľmi pekná na pohľad.

Ako sa starať o figúrky?

Tu je niekoľko jednoduchých krokov, ktoré ti pomôžu udržať vašu zbierku v skvelej kondícii. Je dobré si zvyknúť na ich pravidelnú údržbu, napríklad tým, že si jeden deň v mesiaci vyhradíš na údržbu svojich zberateľských predmetov. A rozhodne nemusíš zostávať len pri čistení, predsa k čomu inému sú figúrky ako nie na hranie.

Užitočné rady:

 • Udržuj svoje predmety vystavené na mieste, kam na ne nesvieti priame slnečné svetlo. Ak sú vystavené na poličke alebo vitríne, uisti sa, že sú umiestnené čo najďalej od okien.
 • Udržuj svoje predmety uložené alebo vystavené v miestnosti, ktorá udržuje priemernú príjemnú izbovú teplotu. Neukladaj svoje figúrky tam, kde na ne môže pôsobiť nadmerné teplo alebo vlhkosť, ako je garáž, pivnica alebo pôda. Nikto nechce roztavenú alebo scvrknutú zbierku!
 • Pokiaľ svoje figúrky ukladáš do krabíc, použi pevné plastové skladovacie nádoby s vekom, ktoré tesnia, aby sa zabránilo nadmernej vlhkosti. Zváž zapečatenie každej figúrky do plastového vrecka na zips, než ich vložíš do krabice. Kartónové krabice nie sú ideálne na skladovanie, pretože prepúšťajú teplo a vlhkosť a často obsahujú kyseliny, ktoré môžu časom zničiť plasty a farbu.
 • Opatrným zaobchádzaním s figúrkami bojuj proti usadzovaniu nečistôt a prachu. Pokiaľ sa zašpinia, väčšinu figúrok je možné vyčistiť tak, že ich namočíš do teplej mydlovej vody a jemne vydrhnete kefkou na zuby s mäkkými štetinami.

Z našich figúrok si môžeš vybrať tuPosters.skTvorím si svoj svet

S Posters.sk sme na trhu už od roku 1999 a postupne sme sa stali jedným z najväčších predajcov plagátov, obrazov a licencovaných merchandise darčekov v Česku aj v celej Európe. Máme skladom ohromnú ponuku filmových, herných či športových plagátov všetkých veľkostí aj plný sklad originálnych darčekov pre zarytých fanúšikov Star Wars, Harryho Pottera, komiksov či celej rodiny Warner Bros. Hrnčeky, figúrky, puzzle aj oblečenie sú totiž tým najlepším darčekom pre všetkých bez rozdielu veku či záujmov. Ak si ale fanda skôr interiérového dizajnu, tak aj potom si tu správne! Máme vlastné tlačiarne a tak fototapety, ilustrácie, fotografie či umelecké reprodukcie tlačíme ako na bežiacom páse a dennodenne posielame do viac ako 25 krajín.


© 1999–2024 Europosters, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Top