We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
Zľava -20 % na plagáty, výtlačky a fototapety Zľavový kód: SEPTEMBER20 ×

Batman tento rok oslávil 80. výročie! Viete, kto bude jeho nový predstaviteľ?

21. 10. 2019

Predstavte si pána Úžasného s netopierími krídlami. Tak nejak vyzeral superhrdina z DC Comics v roku 1939, keď ho Bob Kane po prvý krát nakreslil. Od tej doby prešiel Batman niekoľkými zmenami (a to nie len šatníka) a zbavil mesto Gotham City veľa nebezpečných zločincov. A rozhodne sa ešte do dôchodku nechystá!

Kto bude novou tvárou Batmana?

 

BATMAN VS. SUPERMAN

Napriek tomu, že je vzťah BatmanaSupermana natoľko zložitý, že vyústi v ublíženie na zdraví nezlučujúce sa so životom, tak pravdou je, že Batman by asi bez Supermana neexistoval. Práve vďaka veľkému úspechu superhrdinu z planéty Krypton si National Comics Publications (dnešné DC) vyžiadali vznik ďalšej postavy do Detective Comics. Od tej doby ubehlo už 80 rokov. Dnes je Batman, aj cez pokročilý vek, stále jedným z najobľúbenejších superhrdinov z komiksového sveta, a preto sa čoskoro dočká ďalšieho filmového spracovania. Ako to asi dopadne?

 

„I’m Batman!“

 

BATMAN VS. BATMAN

Rovnako ako komiksová verzia, aj vo filme Batman vystriedal už množstvo podôb. Úplne prvý úspešný film, v ktorom sa objavil, natočil režisér Leslie H. Martinson už v roku 1966 a rolu Bruca Wayna hral Adam West. Po jeho boku samozrejme nechýba ani Alfréd a ani verný pomocník Robin, s ktorým spoločne bojujú proti Jokerovi, Tučniakovi, Catwoman a Hádankárovi. Znie to ako pekná dráma, že? Tón filmu je však skôr komediálny. Tak, ako jeho komiksová predloha.

 

 

Ďalšieho filmu sa Batman dočkal až v roku 1989, kedy sa na režisérsku stoličku posadil Tim Burton. Ten natočil filmy rovno dva – v hlavnej roli s Michaelom Keatonom. Vo filme jednoducho nazvanom „Batman“ je Batmanovou nemesis Joker v podaní Jacka Nicholsona. V druhom pokračovaní Batman odoláva zvádzaniu Catwoman (Michelle Pfeiffer) a porazí Dannyho De Vita alias pána Tučniaka. Štafetu po Burtonovi prevzal režisér Joel Schumacher, ktorý natočil film „Batman navždy“, v hlavnej roli s Valom Kilmerom, a „Batman a Robin“, kde sa hlavnej úlohy ujal George Clooney. Týmto filmom, kde sa v roli zločincov predstavili Arnold Schwarzenneger a Uma Thurman, batmanovská sága na nejaký čas skončila. Medzitým bolo natočených niekoľko animovaných verzií, ale ďalšieho, a zatiaľ asi najlepšieho filmového spracovania, sa Batman dočkal zas až v roku 2005, kedy sa ho ujal režisér Christopher Nolan.

 

 

Zatiaľ čo pri predošlých verziách sa diváci smiali, Batman s tvárou Christiana Balea je pekne temný. Z ľahkej superhrdinskej kriminálky sa stal thriller, ktorý zaujal aj nekomiksových fanúšikov. Stačilo pridať trochu psychológie, krvi a menej úsmevné kostýmy! A tiež napísať kvalitný scenár. Vďaka Nolanovi sa zdalo, že Temný rytier skutočne povstal. Potom ale prišiel film Batman vs. Superman, ktorý tomuto superhrdinovi trochu pokazil reputáciu. Ben Affleck jednoducho nebol tou najlepšou voľbou, no aj tak sa ako Batman predstavil v ďalšom filme – tentokrát v Lige spravodlivých. Čo bude ďalej?

 

 

UPÍR ALEBO NETOPIER?

Možno aj vďaka osemdesiatemu výročiu sa DC rozhodlo, že si Batman zaslúži nové spracovanie. Po fiasku s Benom Affleckom začali teda hľadať niekoho, kto by opäť vrátil Batmana na filmové výslnie. Už vieme, že sa réžie ujme Matt Reeves, medzi ktorého najznámejšie filmy patrí Úsvit planéty opíc a Vojna o planéru opíc. O čom bude nový Batman ešte nevieme, ale za to už je známe, kto sa tento krát oblečie do netopierej masky. A bude to upír Edward z Twilight ságy Robert Pattinson. Keď táto správa obletela svet, mnoho fanúšikov Batmana sa začalo búriť. Na omoc Robertovi ale pribehol samotný Christian Bale, ktorý sa fanúšikom zaručil, že to mladý britský herec určite zvládne. Od dôb Twilight ságy už totiž ubehlo viac ako 10 rokov a za tú dobu Pattinson dospel nie len fyzicky ale aj herecky. Zatiaľ za sebou nemá úplne tie najlepšie filmy (okrem jeho prvej väčšej role v Harrym Potterovi), ale to sa, zdá sa, mení. Momentálne si jeho herecký výkon môžete užiť v hororovej dráme The Lighthouse, v ktorom si mladý herec po prvý krát vyskúšal metodické herectvo. Túto metódu preslávil predstaviteľ Jokera Heath Ledger, ktorý ale bral herectvo tak smrteľne vážne, že sa mu táto rola bohužiaľ stala osudnou. Podobne sa pre svoje úlohy trápi Christian Bale, či aktuálne Joaquin Phoenix, najnovší Joker (recenziu si môžete prečítať tu). Dúfajme ale, že tak ďaleko, ako Ledger, pre svoje role nikdy nezájdu.

 

 

NÁVRAT DC NA FILMOVÉ VÝSLNIE?

Po niekoľkých, nie príliš vydarených filmoch (Batman vs. Superman, Justice League, Wonder Woman, Suicide Squad, Shazam…), vyrazilo DC filmovým fanúšikom dych. Nový Joker plní kiná aj dva týždne po premiére a ľudia z neho odchádzajú nadšení. Napriek tomu, že sa jedná o postavu z komiksovej predlohy, jedná sa o skutočne vydarený dramatický thriller, ktorého účinky vo vás doznievajú aj niekoľko dní po zhliadnutí  filmu. Joker je fascinujúci zločinec, na ktorého sa teraz vďaka výkonu Joaquina Phoenixa nedokážete dívať rovnakými očami. Objaví sa opäť v novom filme? Batmanova nemesis má niekoľko tvári, mien a príbehov. V jednom vydaní komiksu je dokonca ženou (a nie len tak nejakou – je to pani Waynová!). Či bude nový Batman nasledovať Nolanovskú trilógiu alebo Phillipsovho Jokera zatiaľ môžeme iba hádať, ale jedno je isté – horší Batman než Ben Affleck snáď Robert Pattinson byť nemôže. 😊

 

KOLEKCIA BATMAN

Dušan

Former gamer and a recovering World of Warcraft/Overwatch addict, fan of dark movie characters and historical TV shows.Posters.sk – Tvorím si svoj svet

S Posters.sk sme na trhu už od roku 1999 a postupne sme sa stali jedným z najväčších predajcov plagátov, obrazov a licencovaných merchandise darčekov v Česku aj v celej Európe. Máme skladom ohromnú ponuku filmových, herných či športových plagátov všetkých veľkostí aj plný sklad originálnych darčekov pre zarytých fanúšikov Star Wars, Harryho Pottera, komiksov či celej rodiny Warner Bros. Hrnčeky, figúrky, puzzle aj oblečenie sú totiž tým najlepším darčekom pre všetkých bez rozdielu veku či záujmov. Ak si ale fanda skôr interiérového dizajnu, tak aj potom si tu správne! Máme vlastné tlačiarne a tak fototapety, ilustrácie, fotografie či umelecké reprodukcie tlačíme ako na bežiacom páse a dennodenne posielame do viac ako 25 krajín.


© 1999 – 2022 Europosters. Všetky práva vyhradené.

Top