We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty ZÍSKAŤ ZĽAVOVÝ KÓD

Čo ste nevedeli o komiksu

13. 09. 2020

Ešte nedávno boli komiksy považované za výhradne vec pre podivných geekov v okuliaroch bez cool kamarátov, čo hrajú Dračák niekde v garáži, podobne ako chlapci zo Stranger Things. Dnes sú ale prevažne vďaka sérii filmov ako sú Avengers či Justice League veľmi v kurze. Viete ale, kedy a ako tento žáner vznikol? Poďte sa s nami pozrieť na komiks, ako ho nepoznáte! Plus vám prezradíme nejaké extra info o vašich obľúbencoch😊 Tak poďme na to!

 

 

Rozprávanie príbehu pomocou obrázkov

Kedy vznikol úplne prvý komiks? Na túto otázku asi len tak správnu odpoveď nenájdeme. V Európe za vznik komiksu považujeme kresby švajčiarskeho ilustrátora Rodolphe Töpffera z roku 1825. Niektorí historici ale vznik tohto dnes obľúbeného žánru vidia už v období medzi rokmi 15 000 – 13 000 př.n.l., z ktorého pochádzajú slávne nástenné maľby vo francúzskej jaskyni Lascaux. Ak nechceme ale pôvod komiksu hľadať na stenách jaskýň či pyramíd, môžeme sa tiež vydať do Japonska. V 12. storočí tu totiž začali vznikať Choji-jinbutsu-giga – teda zvieracie karikatúry ľudí v pohybe, ktoré sa kreslili na papier tušom.

Hoci môžeme mať pocit, že sa komiks začal objavovať až v 20. storočí, kedy na svet prišli prvý superhrdinovia, obľube sa tešil už v 19. storočí, kedy vychádzali kratšie humorné stripy v najrôznejších novinách. Podľa Američanov komiks oficiálne vznikol 16. 2. 1896, kedy prvýkrát v časopise New York World vyšiel strip Richarda Outcalta The Yellow Kid.

 

 

 

Zrodenie superhrdinov

Ľudia si na prítomnosť komiksov v novinách zvykli, a tak netrvalo dlho a komiksy začali vychádzať tiež samostatne či v zborníkoch. Prvým bol v 30. rokoch Action Comics, vďaka ktorému si ľudia mohli v roku 1938 po prvý raz prečítať Supermana od dua Jerry Siegela a Joe Shuster. Hrdina narodený na Kryptonitu odštartoval Zlatý vek komiksu. Hneď o rok neskôr totiž v Detective Comics debutoval Batman. Superman ale nebojoval s nepríjemnosťami len v komikse, z počiatku svojej „kariéry“ totiž musel čeliť plagiátorstvo – Fox Comics prišlo so svojou verziou Supermana vo forme Wonder Woman, Fawcett Comics zase vydávalo Captain Marvel. O autorské práva sa viedli dlhé súdne ťahanice a keď nakoniec Fawcett Captain Marvel „vrátil“ DC, prestali komiksy ľudí na nejaký čas zaujímať.

V rovnaký čas, kedy na svet prišiel Superman od predchodcu DC Comics, predchodca Marvelu Timely Comics publikoval príbeh Human-Torche a Namor the Sub-Marinera v komikse Marvel Comics # 1. Keďže tento komiks slávil veľký úspech, prišlo v roku 1941 Timely Comics s novým hrdinom – a nebol im nikto iný ako dobrosrdečný Steve Rogers alias Kapitán Amerika! Tento superhrdina je výtvorom tvorivého dua, Joe Simona a Jacka Kirbyho. Možno ste si Kapitána vždy spájali so Stanom Leem, ale ten sa do tímu pridal až pri tvorbe tretieho dielu. Vďaka nemu ale používa Kapitán ako zbraň svoj nezničiteľný štít!

 

Hrdinovia svojej doby

Vo vojnovom období ľudia superhrdinu mlátiaci nacistov po hlave skutočne potrebovali, lenže potom vojna skončila a všetko bolo inak. Kým sa tvorcovia komiksov medzi sebou súdili o práva na superschopnosti ich hrdinov, samotné komiksy pomaly upadali do zabudnutia. Na scénu sa vrátili zase až v 60. rokoch. V tejto dobe tiež vzniklo komiksovej undergroundovej hnutie vedené Robertom Crumb, ktoré dodnes vydáva. Čo sa týka „starých známych“ superhrdinov, tí sa zo stránok časopisov pomaly začali presúvať aj na iné médiá. V roku 1960 napríklad vznikol prvý televízny seriál s Batmanom. Tento hrdina sa za svoju 80-ročný existenciu dočkal hneď niekoľkých seriálov a filmov a rozhodne ešte od neho „I am Batman“ budeme počuť aj v budúcich rokoch. (Viac o Batmanovi si môžete prečítať tu.)

 

 

Zábavné fakty

  • Stan Lee si dal challenge, že vytvorí hrdinu, ktorého ví ľudia budú nenávidieť, ale nakoniec sa do neho zamilujú. Tým hrdinom je Tony Stark a zdá sa, že naozaj uspel 🙂
  • Hulk mal byť pôvodne sivý, ale vďaka tlačovej chybe získal zelenú farbu.
  • Novinár (Clark) Kent nefiguruje len v komikse od DC. Kým ale v DC sa jedná o skytého Supermana, v Marvelu ide o obyčajného novinára..
  • Venom mal byť pôvodne tehotnou ženou, ktoré sa tesne pred pôrodom spojila s mimozemským symbiontom.
  • Batman je zamestnávateľom Supermana. Clark Kent totiž pracuje v Daily Planet, ktorejch vlastníkom je Bruce Wayne.

 

Komiksová kolekciaPosters.skTvorím si svoj svet

S Posters.sk sme na trhu už od roku 1999 a postupne sme sa stali jedným z najväčších predajcov plagátov, obrazov a licencovaných merchandise darčekov v Česku aj v celej Európe. Máme skladom ohromnú ponuku filmových, herných či športových plagátov všetkých veľkostí aj plný sklad originálnych darčekov pre zarytých fanúšikov Star Wars, Harryho Pottera, komiksov či celej rodiny Warner Bros. Hrnčeky, figúrky, puzzle aj oblečenie sú totiž tým najlepším darčekom pre všetkých bez rozdielu veku či záujmov. Ak si ale fanda skôr interiérového dizajnu, tak aj potom si tu správne! Máme vlastné tlačiarne a tak fototapety, ilustrácie, fotografie či umelecké reprodukcie tlačíme ako na bežiacom páse a dennodenne posielame do viac ako 25 krajín.


© 1999–2024 Europosters, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Top