We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na stenu ZÍSKAŤ ZĽAVOVÝ KÓD

Joker oslavuje 80 rokov

02. 04. 2020

Pôvodne sa nemal dožiť ani konca komiksového zošitu, v ktorom sa prvýkrát objavil. Neskôr to bol šialený, ale hlavne výstredný a vtipkujúci bankový lupič. A to všetko aby bol dnes známy ako chaotický psychopat s traumatickou minulosťou. To všetko má za sebou Batmanova hlavná nemesis- Joker.

 

Za postavou Jokera stojí autorské trio Bob Kane, Bill Finger a Jerry Robinson. Práve ten prišiel s prvou kresbou na návrh nového zloducha, ktorú nakresli podľa nemeckého herca Conrada Veidt z filmovej adaptácie poviedky Victora Huga The Man Who Laughs

 

Joker sa objavil vo vôbec prvom čísle komiksového Batmana v Apríli roku 1940 (necelý rok potom, čo sa v Detective Comics #27 historicky prvýkrát objavil Batman). V tomto svojom ranom období je Joker neľútostným psychopatom, čo okráda a vraždí vplyvných gothamských občanov a ešte tým dokáže vodiť za nos ako políciu, tak i Batmana. Je zaujímavé, že pôvodne mal byť Joker zabitý, ale nakoniec bol na poslednú chvíľu ušetrený, čím u Batmana vznikol kodex, že nezabíja

Od počiatkov striebornej éry komiksu až do 60. rokov sa však Joker postupne mení z neľútostného vraždiaceho sociopata na v podstate neškodného klauna páchajícího kanadskej vtipy. V nasledujúcich rokoch, keď sa v univerze DC Comics prepisuje a upravuje jeho fikčná mytológia, čím začína éra moderného komiksu, Joker sa vracia späť k svojim koreňom a vzniká ucelené fikčné historické pozadie, sprostredkované predovšetkým Alanom Moorom v jeho grafické novele The Killing Joke. Tu sledujeme minulosť Jokera (ktorého skutočné meno sa však zámerne nikdy nedozvieme) ako chudobného komika, len tak tak prežívajúceho so svojou priateľkou a ešte nenarodeným dieťaťom. Vyskytne sa mu príležitosť, pomôcť gangstrom sa dostať do gothamskej chemičky, v ktorej predtým pracoval. V chemičke sú gangstri zabití ochrankou a Joker je prenasledovaný Batmanom, ktorý ho považuje za ďalšieho zločinca. Spadne do vpuste s kyselinou, ktorá ho deformuje a „klaunovsky“ sfarbí tvár a vlasy. Viac ako jeho zovňajšok sa však zmení predovšetkým myseľ, keď pod nátlakom všetkých vyskytujúcich udalostí dokonale zošalie.

 

Tu vzniká nekonečný boj medzi Batmanom a Jokerom. Joker je Batmanom, ako jeho dokonalým protipólom fascinovaný a pravidelne sa mu snaží ukázať svet z vlastnej perspektívy: chaotický, neľútostný a predovšetkým úplne na smiech. Jokerovým primárnym cieľom naprieč jeho nekonečnými boji s Batmanom je vyprovokovať svojho rivala k porušeniu svoje kľúčové zásady nikdy nikoho nezabiť. Inými slovami, Jokerovi ide vždy predovšetkým o to, aby Batmanovi ruply nervy a zabil ho, čím by zmazal akékoľvek ich morálne rozdiely. K tejto provokáciu potom Joker prispieva nie tým, že by ohrozoval samotného Batmana, ale naopak uvádza v nebezpečenstve všetkých okolo neho. Najskôr zbije na smrť Jasona Todda, druhého Robina, potom postrelí Barbaru Gordon – Batgirl – ktorá po tom zostane paralyzovaná od pása dole.

 

Joker v TV a vo filme

Neslávne známa je predovšetkým jeho podoba z hraného seriálu The Batman zo šesťdesiatych rokov, ktorá presne kopíruje vtedajšie Jokerove postavenie v originálnych komiksoch. V podaní amerického herca Cesara Romera sa tu tak stretávame s úchylným vtipkárom, ktorého najväčším zločinom proti spoločnosti sú jeho kanadské žartíky. Ono zvyšok postáv tohoto seriálu na tom nebol o nič lepšie …

 

Podstate oveľa lepšie už je na tom Joker vo svojej prvý celovečerný podobe – vo filmovom Batmanovi Tima Burtona z roku 1989, kde ho stvárnil nezabudnuteľný Jack Nicholson. Tu sa dostáva do popredia predovšetkým veľmi explicitné príbeh Jokerove zrodu. Pôvodne sa jedná o gothamského mafiána Jacka Napiera, ktorý pri súboji s Batmanom spadne do kadi s kyselinou. Postupom filmu sa navyše dozvedáme aj to, že to bol práve Napier, kto pred mnohými rokmi tomuto filmovému Batmanovi zavraždil rodičov.

 

Po filmovom Burtonovom Batmanovi prichádza dnes už popravde kultový animovaný seriál Batman: The Animated Series. A práve tu k Jokerovi prichádza človek, ktorý je s interpretáciou tejto postavy dodnes spätý azda viac než ktokoľvek iný. Jokera tu totiž dabuje Mark Hamill alias Luke Skywalker z filmových Star Wars, ktorý svoj nezameniteľný hlas (a predovšetkým smiech) tejto postave prepožičiava dodnes.Treba však dodať, že práve v pôvodných The Animated Series sa k Jokerovi prvýkrát pridáva aj Harley Quinn, ktorá je až potom spätne uvedená aj v komiksoch.Víziu ikonického Jokera pre strieborné plátno si v roku 2008 nekompromisne prisvojil austrálsky herec Heath Ledger, keď si Jokera zahral v druhom snímku režiséra Christophera Nolana o Batmanovi s názvom Temný rytier. Tento Ledgerův Joker zachytáva presne tú primárnu esenciu pôvodného komiksového charakteru vyzdvihovaného predovšetkým v Mooreová The Killing Joke. Jeho Joker je skvelý plánovač a zároveň anarchista, ktorý celom Gothame šíri chaos a eliminuje všetky v Batmanovho blízkosti (tu dokonca stojí aj za prerodom Harveyho Denta v Two-Face). Opäť tu nepoznáme jeho meno a on sám vymýšľa radu historiek o tom, ako „prišiel k svojim jazvám“, pripomínajúc tú časť Mooreovej knihy, v ktorej sa Joker zveruje Batmanovi, že nie vždy si niečo pamätá rovnako („Keď už mám mať nejakú minulosť , chcel by som mať aspoň možnosť si vybrať! „). Na druhú stranu jeho vizáž tu zrejme nesúvisí s žiadnou nehodou a tento filmový Joker sa líči úmyselne, pričom pôvodné chemikáliami skrivený úsmev nahrádza už spomínanými reznými ranami v ústach „od ucha k uchu“, ktoré praktizuje aj u svojich obetí.

Kým Joker v podaní Heatha Ledgera sa dočkal všeobecne dobrého prijatia, image s ktorou sa predstavil Jared Leto v snímke Jednotka samovrahov, vzbudila kontroverziu. Leto v úlohe pripomína narkomana alebo bieleho gangsta a rapera, chýba mu ale charizma a záblesky geniality, typické pre dejiny tejto postavy.

 

Terajší Joker s Joaquinom Phoenixom v réžii Todda Phillipsa však stojí ako samostatný film, ktorý nenadväzuje na žiadnu existujúcu sériu a nebude mať pokračovanie. Je to ojedinelý úkaz, vychádzajúci z toho, čo vykresil Nolanov Temný rytier.

 

Phillipsov a Phoenixův Joker sa líši natoľko, že dokonca Phoenix získal Oscara za svoj herecký výkon. A Joker už nieje určný pre teenagerskej publikum na zábavu. Neobsahuje jedinú typicky akčnú scénu, žiadne okázalé trikové sekvencie, žiadny grandiózny superhrdinský alebo superpadoušský kúsok. Jedná sa o takmer klinickú štúdiu psychopata, ktorý sa márne pokúša preraziť v zábavnom priemysle. Joker v novom filme dostáva civilné meno, rodinné zázemie a lekársku diagnózu. Mizne takmer akejkoľvek tajomstvo. Jeho akt agresie už nie je bez zmyslu, ale naopak jasne motivovaný hlbokú osobné frustráciou. Zároveň však protagonista nie je posudzovaný ako osamotený individuálny prípad – naopak, zdá sa, že jeho pocity zneuznanosti a nevyužitosti zachvacujú celé mesto a svet. Joker je hovorcom všetkých frustrovaných mužov, ktorí majú zlé zamestnanie a nikoho do páru.

 

Joker toho za 80 rokov zažil mnoho. V komiksoch znepríjemňuje život nie len Batmanovi, ale celej Justice League. Vo filme dokázal, že aj komiksový film može byť braný vážne a mať umelecké kvality. Ako sa hovorí- dobrý záporák, robí dobrého hrdinu a aj vďaka Jokerovi, je Batman tak populárny superhrdina.

 

Kolekcia JokerPosters.skTvorím si svoj svet

S Posters.sk sme na trhu už od roku 1999 a postupne sme sa stali jedným z najväčších predajcov plagátov, obrazov a licencovaných merchandise darčekov v Česku aj v celej Európe. Máme skladom ohromnú ponuku filmových, herných či športových plagátov všetkých veľkostí aj plný sklad originálnych darčekov pre zarytých fanúšikov Star Wars, Harryho Pottera, komiksov či celej rodiny Warner Bros. Hrnčeky, figúrky, puzzle aj oblečenie sú totiž tým najlepším darčekom pre všetkých bez rozdielu veku či záujmov. Ak si ale fanda skôr interiérového dizajnu, tak aj potom si tu správne! Máme vlastné tlačiarne a tak fototapety, ilustrácie, fotografie či umelecké reprodukcie tlačíme ako na bežiacom páse a dennodenne posielame do viac ako 25 krajín.


© 1999–2024 Europosters, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Top