We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na stenu ZÍSKAŤ ZĽAVOVÝ KÓD

Kultúrne fenomény východnej Ázie alebo K-pop, anime a ďalšie…

30. 04. 2023

S hollywoodskymi filmami na každom rohu je občas jednoduché zabudnúť na to, že existujú aj ďalšie miesta na svete. Dnes zamierime do Ázie – konkrétnejšie do Japonska a Južnej Kórei a pozrieme sa na filmy, seriály a hudobné skupiny, ktoré tam majú svoj pôvod.

Film

Jedným z preslávených filmových štúdií je japonské Studio Ghibli, za ktorým stoja Hayao Miyazaki a Isao Takahata. Štúdiu Ghibli sa prezýva „japonsk7 Disney“, avšak miesto Mickey Mouse je maskotom lesný duch Totoro. Zatiaľ vyšlo cez 20 celovečerných filmov a cez 10 krátkych filmov, medzi tie najznámejšie patrí Cesta do fantázie, Princezná Mononoke alebo Môj sused Totoro. Cesta do fantázie sa preslávila predovšetkým ako prvý anime film, ktorý kedy získal Oscara za Najlepší celovečerný animovaný film v roku 2003. Aj keď postupne filmy režírujú v Štúdiu Ghibli aj ďalší tvorcovia, Hayao Miyazaki oznámil, že pred dôchodkom by ešte jeden film rád stihol. Premiéra filmu s názvom How Do You Live? je v japonských kinách naplánovaná zatiaľ na 14. júla 2023.

 

O ďalší zápis do filmovej histórie sa zaslúžil aj juhokórejský film Parazit. V roku 2019 získal 4 Oscarov, vrátane za Film roku, ako prvý neanglicky hovorený film. Film o chudobnej rodine, ktorá sa infiltruje do rodiny bohatých, si získal divákov po celom svete. A tu by sme radi citovali režiséra Parazita Bong Joon Ho: ,,Akonáhle prekonáte 3centimetrovú bariéru titulkov, otvorí sa vám svet nových úžasných filmov.“ S tým sa nedá než súhlasiť

Seriály

Obrovský vplyv na kultúru môžeme vidieť v seriálovej tvorbe, a to hlavne v anime. Existujú tisíce rôznych anime, ale medzi tie najznámejšie patria napríklad Pokémon, Naruto alebo One Piece. Nemôžeme ale zabudnúť, že väčšina týchto anime vychádza z knižných predlôh – z mangy. Ako manga sa označujú japonské komiksy, ale aj grafické romány. Podobné komiksy vznikajú aj v iných štátoch s rôznymi menami, v Južnej Kórei to je manhwa a v Číne manhua. Najviac manga zošitov vyšlo v sérii Golgo 13, zatiaľ ich je okolo 200, ale diely stále vychádzajú. Kam sa hrabe Naruto so svojimi 72 zošitmi. Na druhú stranu, čitatelia Golga 13 musia mať nielen veľa našetrené, ale aj obrovskú knižnicu.

Možno ťa ale prekvapí, že prvé zachované anime vyšlo už v roku 1917. Jedná sa o štvorminútový komediálny film s názvom Namakura Gatana o samozvanom samuraji, ktorý má taký tupený meč, že s ním nedokáže nikoho zraniť. Ako je u Hollywoodu zvykom, určite sa už čoskoro dočkáme live-action adaptácie aj tohto anime. Pozrieť sa môžeš napríklad tu:

 

 

Ale nie je to všetko len o anime. V roku 2021 sa na prvé priečky sledovanosti na Netflixe dostal juhokórejský seriál Squid Game. Seriál sa stal obrovským hitom, získal 14 nominácií na cenu Emmy a po celom svete naučil divákov, čo je to Dalgona a ako zvíťaziť nad silnejším súperom v preťahovaní lanom. A tiež samozrejme, že kórejské mobily majú extra batériu – aspoň ten, čo má detektív Hwan Jun-ho.

 

Hudba

Aj z ázijských skupín sa stáva mainstream. K-pop a japonská verzia J-pop je hudobný štýl obľúbený po celom svete. Každoročne sa agentúry snažia presadiť svoje skupiny, ale bohužiaľ z desiatok skupín alebo sólistov sa ich uchytí len niekoľko. Ale nenechaj sa zmiasť, K-pop nie je iba o hudbe. Neoddeliteľnou súčasťou je špecifická tanečná choreografia k jednotlivým pesničkám, móda a tiež používanie anglických fráz v texte. A pretože je K-pop obľúbený nielen v Južnej Kórei, ale aj vo svete, dostáva sa mu aj podpory od vlády. Po svete sa tiež organizujú KCONy – festivaly, na ktorých skupiny vystupujú.

Ale stať sa hudobným idolom nie je žiadna sranda. Najskôr sa začína na tréningovej pozícii, väčšinou sa prijímajú deti aj okolo 12 rokov. Tréning môže trvať aj niekoľko rokov, ale pokiaľ sa všetko podarí, agentúry vytvoria skupinu, u ktorej si myslia, že sa divákom zapáči. V skupine spravidla býva jeden leader, ktorý má hlavné slovo pri rozhovoroch a dohliada na všetkých vo svojej skupine. Ďalšími členmi sú rapperi, tanečníci a speváci. Najmladší člen skupiny je maknae a väčšinou sa má v skupine najlepšie, pretože sa oňho všetci starší členovia starajú. Členovia tiež môžu byť visual, čo jednoducho a jednoducho znamená, že vyzerajú dobre. Fanúšikovia jednotlivých skupín, ale tiež majú svoje označenie, väčšinou nejakým spôsobom vychádzajú z mena skupiny. Napríklad fanúšikovia Stray Kids sa volajú Stay a fanúšikovia Twice sú zase Once.

Najvplyvnejšou skupinou je jednoznačne BTS. Táto sedemčlenná skupina si získala srdcia fanúšikov nielen v Južnej Kórei, ale úplne všade, čo tiež potvrdzuje 72 miliónov odberateľov na YouTube. Aj pre fanúšikov futbalu je táto skupina známa – na majstrovstvách sveta 2022 pri otváracom ceremoniáli zaznela pieseň Dreamers v podaní Jungkooka, jedného z členov. Budúcnosť skupiny, ale v súčasnej chvíli ovplyvňuje povinná vojenská služba, kvôli tomu si BTS dávajú pauzu a piesne začnú vydávať opäť až v roku 2025.

Tak ako sú BTS najslávnejšia chlapčenská skupina, Blackpink vládne ženským skupinám. Prvú pieseň vydala táto štvorčlenná skupina v roku 2016 av súčasnej dobe sa okrem vydávania sústreďuje aj na modeling alebo herectvo. Pokiaľ by si sa o Blackpink chcel/a dozvedieť niečo viac, na Netflixe o nich vyšiel dokument Blackpink: Light Up the Sky.

Zaujímavosťou medzi ženskými K-pop skupinami je napr. skupina Mave, ktorá bola vytvorená pomocou umelej inteligencie. Jej štyrmi členkami sú hyperrealistické postavy vygenerované na základe strojového učenia, deep fake a 3D produkčnej technológie. Na debutový song skupiny Mave sa môžeš pozrieť tu:

 

Na začiatku 21. storočia sa ázijská kultúra objavovala v západných médiách skôr mierne, zatiaľ čo teraz môžeme pozorovať vzostup kultúry prichádzajúcej z Ázie, a to najmä narastajúcu obľubu pri anime a K-pope. Ako si si určite všimol/a, výber z ázijskej kultúry je skutočne rôznorodý a do budúcna prinesie mnoho noviniek vrátane ďalšieho experimentovania s umelou inteligenciou.

 

Pozri sa na náš výber z anime!

 Posters.skTvorím si svoj svet

S Posters.sk sme na trhu už od roku 1999 a postupne sme sa stali jedným z najväčších predajcov plagátov, obrazov a licencovaných merchandise darčekov v Česku aj v celej Európe. Máme skladom ohromnú ponuku filmových, herných či športových plagátov všetkých veľkostí aj plný sklad originálnych darčekov pre zarytých fanúšikov Star Wars, Harryho Pottera, komiksov či celej rodiny Warner Bros. Hrnčeky, figúrky, puzzle aj oblečenie sú totiž tým najlepším darčekom pre všetkých bez rozdielu veku či záujmov. Ak si ale fanda skôr interiérového dizajnu, tak aj potom si tu správne! Máme vlastné tlačiarne a tak fototapety, ilustrácie, fotografie či umelecké reprodukcie tlačíme ako na bežiacom páse a dennodenne posielame do viac ako 25 krajín.


© 1999–2024 Europosters, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Top