We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na stenu ZÍSKAŤ ZĽAVOVÝ KÓD

Melanie Viola: Rozmanitosť umeleckých diel je to, čo robí túto prácu takou zaujímavou

03. 06. 2024

Melanie Viola, talentovaná umelkyňa z Berlína, premenila svoju vášeň pre fotografovanie na úspešnú kariéru. Od roku 2015 sa venuje umeleckej tvorbe na plný úväzok a vo svojej práci kombinuje tradičnú fotografiu s digitálnym umením, čo jej umožňuje zachytiť pokojné krajiny aj živé mestské scenérie. Ako sa jej podarilo premeniť koníček na životné poslanie? Čo ju inšpirovalo k tomu, aby opustila prácu v kancelárii a vrhla sa do sveta umenia?

Môžete sa nám predstaviť a povedať nám niečo o sebe?

Žijem v Berlíne, v Nemecku, a moja kariéra začala už dávno ako hobby. Vždy som fotila veľa fotografií počas svojich ciest, výletov a podobne. Ľudia sa ma často pýtali, prečo ich nepredávam. Dlho som o tom nikdy vážne neuvažovala. Potom som si začala kupovať viac a viac fotografického vybavenia, nosila so sebou oveľa viac fotoaparátov a objektívov, a trvalo mi dlhšie plánovať svoje pobyty, aby som mohla nafotiť fotky, ktoré som mala na mysli. Bolo to aj tvorivé rozptýlenie od mojej kancelárskej práce, ktorú som mala. Potom som v roku 2009 začala robiť svoje prvé kroky k predaju obrázkov a v priebehu rokov som to rozširovala. Od októbra 2015 som umelkyňa na plný úväzok (fotografia a digitálne umenie).

Keď sa vrátime na začiatok, čo ovplyvnilo váš umelecký štýl? Boli ste sklonná k umeniu už ako dieťa?

Nie, ako dieťa som nemala v živote nič spoločné s umením ani tvorivosťou. Žiadne kultúrne výlety okrem tých školských. Neskôr, keď som bola tínedžerka, som začala veľa čítať a zaujímať sa o divadlo a umenie. Bolo to vtedy, keď som začala snívať o niečom „inom“ než mainstream. Ale, no, zostalo to snom na dlhé roky, pretože realita ma priviedla k práci v kancelárii. Ale potom sa vyvinulo, že som začala intenzívnejšie fotografovať. Toto bol prvý veľký krok k mojej umeleckej profesii neskôr.


Takže moja kancelárska práca ma nepriamo priviedla k profesionálnej fotografii a umeniu, predovšetkým ako tvorivú rovnováhu k každodennému kancelárskemu životu!


To, čo môžem povedať o svojom umeleckom štýle, je, že chodím po svete s otvorenými očami a snažím sa ho zachytiť všetkými svojimi zmyslami… a v určitom bode som chcela robiť viac ako len fotografiu. Tak som sa

pokúsila vytvoriť umenie, ktoré by som sama chcela mať na svojich stenách. Takto to všetko začalo!

Kto sú niektorí z vašich najväčších kreatívnych vplyvov?

Nie je naozaj JEDNA špeciálna osoba, ktorá by mala na mňa kreatívny vplyv, bol to skôr cesta rôznych štýlov a umelcov, kým som si vyvinula svoj vlastný individuálny štýl počas prvých kreatívnych rokov. Teraz ide viac o implementáciu môjho štýlu do existujúcich trendov, ako aj o vytváranie diel nezávisle.

Mohli by ste nám opísať svoj kreatívny proces od začiatku až po finálny dizajn?

Rada by som odpovedala na túto otázku na základe cestovných fotografií. Prípravy na cestovnú fotografiu začínajú doma úvahami o mieste a najlepšom čase (kvôli svetelným podmienkam, polohe slnka, atď.), ako aj právnym výskumom a získavaním potrebných povolení. Potom je potrebné nájsť dobrú pozíciu na mieste a malá modlitba za správne počasie tiež neuškodí. Neexistuje zlé počasie, ale silný dážď s nárazovým vetrom nie je to, čo (aspoň ja) chcem fotiť. Jediná pozitívna vec pre mňa na daždi sú nočné zábery, keď sa zem krásne leskne a odráža svetlá mesta.

Kvôli davu v niektorých mestách (napríklad Edinburgh alebo Praha) je vždy potrebné plánovať fotografické túry neskoro v noci (alebo veľmi skoro ráno), aby sa získali krásne dojmy z mesta. Vo Benátkach bolo dobrým nápadom vyraziť o tretej ráno, aby som zachytila aj východ slnka. Ale pamätajte na to, že dnes sú svetlá väčšinou vypnuté v určitom čase kvôli úsporám energie. Keď sú zábery prenesené do počítača, začnem ich triediť a hodnotiť preferované motívy. Potom sú spracované údaje RAW podľa mojich predstáv, súbory sú organizované a indexované. Hotový obrázok je potom pripravený na publikovanie.

Vaša práca zahŕňa fotografie, citáty a abstraktné ilustrácie. Dá sa povedať, či je vám niektorý z týchto smerov bližší?

Nie je to také jednoduché vyjadriť v pár slovách. Som priťahovaná mestskými krajinami a líniami, ktoré nachádzam v architektúre. Na jednej strane mám rada klasickú fotografiu typických pouličných scén alebo pamiatok s výzvou urobiť ich jedinečnými alebo vyčnievajúcimi, aby si ich všimli vedľa obrovského množstva ďalších obrázkov toho istého mestského prostredia. Na druhej strane rada navrhujem s týmito fotografiami dekoratívne a moderné umelecké diela. Som nadšená, že môžem objavovať príležitosti, ktoré mi umožnia kombinovať fotografiu a umenie spôsobom, ktorý ma robí šťastnou. Základom je samozrejme vždy vlastná fotografia. Ale existuje aj mnoho ďalších tém, ako sú moje abstraktné maľby alebo inšpiratívne citáty, na ktorých tiež rada pracujem.


Rozmanitosť je to, čo robí túto prácu takou zaujímavou. Stále je veľa vecí, ktoré by som chcela urobiť so svojimi fotografiami, a ktoré som ešte nestihla.


Môžete vybrať jeden z vašich dizajnov, ktorý je vaším obľúbeným? Prečo ste si vybrali tento konkrétny dizajn? Máte príbeh z jeho tvorby?

Toto dielo z začiatku roku 2016 je jedným z mojich klasických koláží a visí aj nad mojím stolom. New York je pre mňa jedným z najzaujímavejších a najpôsobivejších miest. Práve som sa zotavila z vážnej trombózy, keď som na tom pracovala, a nedávno som sa stala nezávislou umelkyňou. Bohužiaľ, kvôli chorobe som dva roky nemohla lietať, a tak som sa stratila v tomto dizajne so všetkými spomienkami na túto cestu. Tu môžete vidieť typické pohľady na mesto, ako je Times Square, Brooklynský most, panorama Manhattanu a typická doprava. Taktiež som integrovala niektoré slová súvisiace s NYC s písmom a pridala detaily štetcom. Dynamika scény je tiež vytvorená horizontálnymi a vertikálnymi štruktúrami. Farebná nálada dopĺňa dizajn ako mestská scéna.

Boli ste niekedy v kariére, keď sa vám niečo nepodarilo?

Niekedy jednoducho nedosiahnem výsledok, ktorý som chcela. Potom sa presuniem na niečo nové, pretože zoznam úloh je nekonečný. V určitom bode to zvyčajne funguje, keď sa vrátim k opustenému dielu nabudúce. V niektorých prípadoch však zostane bez výsledku.

Aký je váš kariérny sen, ktorý by ste chceli dosiahnuť?

Vždy som chcela experimentovať s farbami a materiálmi na vytváranie „skutočných“ malieb, nielen digitálnych diel. Na to by som potrebovala ďalší priestor, čo momentálne nie je možné. Takže, to je cieľ, najneskôr keď sa možno o 5 rokov presťahujem do Talianska. Už teraz mám veľa nápadov, čo by som chcela vyskúšať 🙂

Akú radu by ste dali začínajúcim umelcom?

Zostaňte sústredení a majte veľa sebadisciplíny. Nejde len o to byť umelcom a mať zábavu, musíte robiť aj veľa „kancelárskej práce“, ako je účtovníctvo, výskum práv, analýza trhu a podobne. Musíte si stanoviť svoje vlastné ciele a sledovať svoje financie, pretože príjmy nezávislých umelcov môžu byť veľmi nepravidelné. Keď nevytvárate diela na zákazku (ako ja), musíte vždy hľadať nové spoločnosti/príležitosti, kde ponúkať svoje umelecké diela.

Ako vidíte svoju budúcnosť? Máte nejaké veľké projekty na obzore?

Práve som sa vrátila zo štvortýždňového výletu po Japonsku. Začalo to v Tokiu, s niekoľkými inšpirujúcimi dňami v blízkosti hory Fuji, ktorú som mala šťastie vidieť v rôznych poveternostných podmienkach. Potom Kjóto, Osaka, Hirošima, Takajama a Jokohama ukončili pobyt, ktorý bol mimoriadne inšpirujúci a bohatý na skúsenosti. Teraz musím upraviť veľké množstvo fotografií, aby som ich mohla zverejniť. Neskôr budem pokračovať v pridávaní do svojej existujúcej série niektorými ešte individuálnejšie upravenými snímkami z toho výletu. Okrem toho ma tento rok čaká výlet do USA. Hlavným zameraním budú mestské krajiny. Budem sa na to v blízkej budúcnosti veľa pripravovať, aby som mohla navštíviť čo najviac miest na nafotenie plánovaných fotografií. Bude to veľmi cestovateľsky intenzívny rok s množstvom dojmov a pocitov, ktoré dúfam, že sa prenesú cez fotografie a umelecké diela k kupujúcemu.

Pozrite si tvorbu Melanie Viola 

Natalie

Social media manager, photographer and creative head. My superpower is that I can retell all the lines from Harry Potter.Posters.skTvorím si svoj svet

S Posters.sk sme na trhu už od roku 1999 a postupne sme sa stali jedným z najväčších predajcov plagátov, obrazov a licencovaných merchandise darčekov v Česku aj v celej Európe. Máme skladom ohromnú ponuku filmových, herných či športových plagátov všetkých veľkostí aj plný sklad originálnych darčekov pre zarytých fanúšikov Star Wars, Harryho Pottera, komiksov či celej rodiny Warner Bros. Hrnčeky, figúrky, puzzle aj oblečenie sú totiž tým najlepším darčekom pre všetkých bez rozdielu veku či záujmov. Ak si ale fanda skôr interiérového dizajnu, tak aj potom si tu správne! Máme vlastné tlačiarne a tak fototapety, ilustrácie, fotografie či umelecké reprodukcie tlačíme ako na bežiacom páse a dennodenne posielame do viac ako 25 krajín.


© 1999–2024 Europosters, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Top