We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
Akcia týždňa: FILMOVÉ PLAGÁTY zľava -40 %

Pokémon – fenomén generácie

26. 02. 2020

Satoshi Tajiri je japonský dizajnér videohry Pokémon a otec všetkých pokémonov. Ako chlapec býval v okrajovej časti Tokia, kde si okrem hrania videohier a pozerania Star Treku, zamiloval nezvyčajného koníčka – zbieranie chrobákov. Z tohto nevinného zbierania postupne vymyslel hru Pokémon. Celý pôvodný názov znie Poketto Monsutá, čo znamená Vreckové príšery. Svoj nápad potom ponúkol firme Nintendo, ktorá ho zrealizovala v podobe dvoch hier: Pokémon Red a Pokémon Green. Prvé beta verzie hier na Game Boy vyšli 27 februára 1995, oficiálne verzie prišli na trh rok na to. Tieto hry mali obrovský úspech v Japonsku, neskôr ich preložili do ďalších jazykov a celosvetový úspech na seba nenechal dlho čakať

Krátko po prvej hre sa Pokémon dočkal vlastného animovaného seriálu. V Japonsku debutoval už v roku 1997.V prvej sérii sme sledovali príbeh Asha Ketchuma, ktorý sa vydáva na cestu za svojim snom, a to stať sa najlepším trénerom pokémonov. Prvým pokémonom, ktorého Ash získa, je Pikachu a medzi dvojicou veľmi rýchlo vznikne priateľské puto. Na ceste si Ash nájde aj nerozlučných kamarátov, Brocka a Misty.

Dnes je už 6 generácií Pokémon videohier, v ktorých sa nachádza 23 hier. Potom vyšlo 17 filmov, 18 sezón anime, v ktorých je už viac ako 930 častí. Veľmi populárne sa stali aj zberateľské karty Pokémon Trading Card Game. Hráči medzi sebou jednotlivé karty vymieňajú a potom s týmito mixovanými balíkmi hrajú. Najdrahšia je karta Pikachu Illustrator, ktorá sa posledne vydražila za 224,250 dolárov. Táto karta bola určená len pre víťazov súťaže CoroCoro Comic Illustration Contest, ktorá sa uskutočnila v januári 1998 a bolo ich vytvorených len 39 kusov.


Obrovskú renesanciu a možno až posadlosť, zažili pokémoni vydaním hry Pokemon Go! na mobily.Pokémon GO! je hra založená na princípe rozšírenej reality vyvinutá spoločnosťou Niantic. Prostredníctvom aplikácie prepája herné prostredie s reálnym svetom, na čo využíva GPS a kameru telefónu.

V minulom roku sme sa dočkali aj prvého live action filmu- Detektív Pikachu. Ukecaný Ryan Reynolds tu daboval samotného Pikachua. Film bol celkom úspešný a už sa pracuje na jeho pokračovaní.Pokémoni počas svojej doby trvania prilákal obrovské množstvo fanúšikov rôzneho veku, národnosti a pohlavia. Aj keď sú hry pôvodne určené pre deti, hrajú ich viacej adolescenti vo veku 12-18 rokov a aj dosť veľký počet dospelých ľudí, zatiaľ čo deti pozerajú iba anime. Sú obrovský fenoménom a podarilo sa im ovplyvniť popkultúru. V Japonsku a v Amerike otvorili špecializované obchody, ktoré predávajú iba produkty s tematikou Pokémonov. Japonsko celkovo bere Pokémonov ako svoje národné dedičstvo- japonské aerolinky majú na lietadlách pokémonov a aj Shinkanseny po japonsku chodia polepené pokémonmi. Pokémoni sa dokonca presadil aj vo vede, presnejšie boli po nich pomenované novoobjavené druhy zvierat Stentorceps weedlei (Weedle) a  Chilicola Charizard Monckton (Charizard). Existuje tiež jeden proteín pomenovaný po Pikachovi, ktorý sa nazýva Pikachurin.Pokémonov, ako to už s populárnymi vecami chodí, sprevádza aj vlna kritiky. Kritizovali ich niektorí fundamentalistickí kresťania za okultné a násilné témy a koncept „pokemonovej evolúcie“, ktorý podľa ich názoru stojí v protiklade k biblickému stvoreniu v Genesis. V roku 1999 spoločnosť Nintendo zastavila výrobu japonskej verzie karty „Koga’s Ninja Trick“, pretože zobrazovala manji (svastika), tradičný budhistický symbol. V Západnej kultúre je ale tento symbol spojovaný nacizmom.

Najznámejšie je ale spájanie pokémonov s epilepsiou- 16. decembra 1997 bolo do nemocníc s epileptickými záchvatmi prijatých viac ako 635 japonských detí. V tento deň sa v Japonsku vysielala premiéra epizódy Dennó Senši Porigon, v ktorej sa objavili scény vyvolávajúce epileptické záchvaty. V tejto konkrétnej epizóde došlo k jasným výbuchom s rýchlo sa meniacimi modrými a červenými farebnými vzormi. V následnom výskumu bolo zistené, že tieto strobující svetelné efekty spôsobujú, že niektorí jedinci majú epileptické záchvaty, aj keď daná osoba nemala predchádzajúce anamnézu epilepsie. Vo zvyšnom svete bola časť zakázaná.Pokemon bol vďaka tomu v Japonsku na 4 mesiace zakázaný, kým sa neupravila animácia seriálu, aby k tomu už nedošlo.


Či už hru hráte na Nintende, zbierate karty, chodíte von s Pokémon go!, či si len pustíte animák, jedno je isté – Pochytajte ich všetkých.

 

KOLEKCIA POKÉMON

Evka

Movie and serial fan, especially sci-fi and fantasy, who is still waiting for a letter from Hogwarts. She loves chocolate, warmth and Playstation.Posters.skTvorím si svoj svet

S Posters.sk sme na trhu už od roku 1999 a postupne sme sa stali jedným z najväčších predajcov plagátov, obrazov a licencovaných merchandise darčekov v Česku aj v celej Európe. Máme skladom ohromnú ponuku filmových, herných či športových plagátov všetkých veľkostí aj plný sklad originálnych darčekov pre zarytých fanúšikov Star Wars, Harryho Pottera, komiksov či celej rodiny Warner Bros. Hrnčeky, figúrky, puzzle aj oblečenie sú totiž tým najlepším darčekom pre všetkých bez rozdielu veku či záujmov. Ak si ale fanda skôr interiérového dizajnu, tak aj potom si tu správne! Máme vlastné tlačiarne a tak fototapety, ilustrácie, fotografie či umelecké reprodukcie tlačíme ako na bežiacom páse a dennodenne posielame do viac ako 25 krajín.


© 1999–2023 Europosters, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Top