We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na stenu ZÍSKAŤ ZĽAVOVÝ KÓD

Ako zvládnuť svoje emócie v dobe koronavírusovej

09. 04. 2020

Keď puberťák dostane od rodičov za trest domáce väzenie, lomcujú s ním najrôznejšie emócie. To isté sa teraz deje celému svetu – musíme byť stále zavretí doma, strániť sa priateľov a vyrovnávať sa s negatívnymi správami, ktoré na nás chrlia médiá. Doba koronavirová nie je žiadny med, či už nasadzujete svoj život pre chorých v nemocniciach, či si ho snažíte zachrániť doma. So superinfekčním vírusom bojujeme už cez mesiac a zdá sa, že už sa nám pomaličky darí vidieť svetlo na konci tunela. Ten tunel je ale stále ešte dosť dlhý, a preto je potrebné sa naučiť zvládnuť svoje vnútorné pocity. A my vám poradíme, ako na to!

 

 

Keď ste na to sami

Každý trávime svoje „domáce väzenie“ inak. Niekto svoje dni trávi s celou rodinou v malom byte, niekto je úplne sám. Ani jedno ale nie je úplne ideálne. Keď ste sami túžite po ľudskom kontakte, keď ste s inými ľuďmi, chcete sa niekam schovať a s nikým nehovoriť. Napriek tomu byť úplne sám je o niečo ťažšie. Však tí najhorší kriminálnici sú vo väzeniach posielaný na samotku! Samota má totiž naozaj veľký dopad na naše mentálne zdravie. Samozrejme, ale záleží na dĺžke izolácie. Čím dlhšie ste sami, tým pravdepodobnejšie sa u vás objavia tieto symptómy: hnev, podráždenosť, nepriateľstvo, nervozita, beznádej. Ako s tým bojovať? Keďže nie sme od svojich blízkych izolovaní za trest, môžeme im aspoň zavolať. V dnešnej dobe existuje mnoho aplikácií, kde sa môžete so svojimi blízkymi porozprávať zadarmo cez internet. Nie je to rovnaké ako zájsť s kamarátom na pivo, ale na chvíľu vás to odreaguje.

 

  • Volajte si s rodinou a známymi cez video chatové aplikácie. Aby ste sa vyhli pocitu „ako cez kopirák“, nevolajte si každý deň s rovnakými osobami v rovnaký čas. Váš mozog potrebuje nové stimuly – nové témy, nové príbehy. Nikto sa nechce pozerať každý deň v rovnaký čas na stále tú istú epizódu seriálu!
  • Chýba vám piatkový drink s kamarátmi? Dajte si ho on line! Piatkové večery vonku sú pre mnohých z nás dôležitou súčasťou psychohygieny. Lenže krčmy sú zatvorené na dobu neurčitú a s kamarátmi by sme sa teraz tiež nejaký čas stretávať nemali. Opäť si ale môžete zavolať! Dajte si pohárik červeného či piva (dôrazne odporúčame zostať u jedného drinku! Možno by stačil džús 😊) a preberte prácu, známych či seriály, ktoré ste stihli zhliadnuť. Vyhnite sa ale téme koronavirovej kríze! Piatok patrí zábave!
  • Ponaťahujte sa! Pri domácej izolácii nám nechýba len sociálny kontakt, ale aj pohyb. A to aj keď nie ste žiadni športovci! Po pár týždňoch sedení doma nás môžu postihnúť bolesti chrbta, chrbtice a hlavy či trasenie rúk, zažívacie ťažkosti a nespavosť. Týmto nepríjemnostiam sa môžete vyhnúť, keď sa budete snažiť aspoň trochu hýbať. Ak môžete ísť von, prejdite sa každý deň aspoň na 30 minút. Buďte však opatrní! Vezmite si rúšku a vyrazte niekam, kde nehrozí veľká koncentrácia ľudí. Pamätajte, že je potreba držať si od ostatných odstup aspoň 2 metre! Ak vychádzka vonku nepripadá do úvahy, otvorte si okno a choďte po byte aspoň 15 minút v kuse. Tieto domáce prechádzky opakujte niekoľkokrát počas dňa.
  • Myslite pozitívne. Byť informovaný je dôležité, ale dajte pozor na to, koľko nových informácií za deň naozaj potrebujete. Čítať neustále dookola, koľko infikovaných pribudlo vo vás vyvolá skutočné pocity zúfalstva a smútku. Radšej si znovu prečítajte obľúbenú knihu alebo sa po stopäťdesiate mrknite na Priateľov. Uvarte si obľúbený čaj či kávu. Prezrite si fotky z dovoleniek či detstva. Zabudnite na to, čo sa deje a plánujte, s kým a kde sa zídete, až sa situácia upokojí.
  • Obklopte sa krásou. Nezazerajte  na prázdne steny. Pekne si ich vyzdobte! Kúpte si obrazovú reprodukciu obľúbeného maliara, fotografie prírody či ľudí, ktorí vo vás budú vyvolávať pozitívne emócie. Ak sa chcete obklopiť pozitívnymi vibráciami, nahliadnite do našej kolekcie Pure Happiness.
  • Venujte sa kreatívnej činnosti – Kreslite, píšte, hrajte na hudobný nástroj. Robte čokoľvek, čo vás baví a napĺňa, alebo ste vždy chceli vyskúšať. Je jedno, že vaším vrcholom umenia je obraz „prasa v tráve“ alebo že viete len 2 akordy. Na nejaký čas zamestnáte svoje ruky i mozog, a ešte sa zlepšíte!

 

 

Keď je vás doma moc

Nie každý býva v paláci s desiatimi spálňami. Možno, že vám nikdy predtým toľko na veľkosti vášho bytu nezáležalo, ale práve teraz cítite každý meter. Partner, deti, pes, mačka. Čím viac ľudí, tým viac hluku a možných konfliktov. Aj s tým sa dá ale bojovať! Všetko je o dohovore a pravidlách, ktoré si nastavíte.

 

  • Rozdeľte si byt na oddychové zóny. Každý niekedy potrebuje byť na chvíľu sám. Ak za vami partner či deti neustále chodia a chcú, aby ste ich nejako zabavili, môžete byť ľahko podráždení a konflikt je na svete! Dohodnite sa, že napríklad spálňa je miesto, kde sa nielen spí, ale aj psychicky odpočíva – kto sa teda potrebuje na chvíľu izolovať od ostatných, môže sa schovať práve tam a nikto za ním nesmie.
  • Určite si čas pre spoločné chvíle i samotu. Rovnako ako chvíľky súkromia, sú dôležité aj tie čo strávite s rodinou. Rozdeľte si deň na jednotlivé časti: pracovná doba, čas na osobný pokoj, spoločné aktivity s rodinou, jedlo. Naučte sa spoločne fungovať podľa tohto režimu a uvidíte, že sa budete na spoločné hry či sledovanie filmu s rodinou tešiť!
  • Hovorte o svojich pocitoch. To najhoršie, čo môžete urobiť je, že si necháte všetko pre seba. Pokiaľ sa ale cítite zle, je dôležité svoje pocity pomenovať a zdieľať. Samozrejme je ale dôležitá forma, ktorou to urobíte. Nevybíjajte si svoju frustráciu na partneroch či deťoch a nehľadajte neexistujúce problémy. Keď máte pocit, že toho je na vás moc, proste to povedzte. Uvidíte, že objatie či pochopenie vám urobí dobre!

 

 

Sme v situácii, ktorá sme nikdy predtým nezažili, je teda úplne v poriadku, že máme strach z toho, čo sa deje a bude. Dôležité je ale nestrácať nádej a zmysel pre humor. Humor a dobrá nálada sú totiž tou najlepšou zbraňou proti koronavíru! Dobré rozpoloženie nám totiž zvyšuje imunitu. 😊 Vyzbrojte sa teda krásnymi emóciami v našej kolekcii umeleckých fotografií!

 

ÍSŤ DO KOLEKCIE PURE HAPPINESSPosters.skTvorím si svoj svet

S Posters.sk sme na trhu už od roku 1999 a postupne sme sa stali jedným z najväčších predajcov plagátov, obrazov a licencovaných merchandise darčekov v Česku aj v celej Európe. Máme skladom ohromnú ponuku filmových, herných či športových plagátov všetkých veľkostí aj plný sklad originálnych darčekov pre zarytých fanúšikov Star Wars, Harryho Pottera, komiksov či celej rodiny Warner Bros. Hrnčeky, figúrky, puzzle aj oblečenie sú totiž tým najlepším darčekom pre všetkých bez rozdielu veku či záujmov. Ak si ale fanda skôr interiérového dizajnu, tak aj potom si tu správne! Máme vlastné tlačiarne a tak fototapety, ilustrácie, fotografie či umelecké reprodukcie tlačíme ako na bežiacom páse a dennodenne posielame do viac ako 25 krajín.


© 1999–2024 Europosters, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Top